Драги другари,

приближава се зимски распуст и време када сви славимо Нову годину, Божић и многе друге  празнике. А када славимо, волимо да сви знају колико нам је стало до тога и колико смо весели. Зато је најчешћи начин да нас сви надалеко чују управо бацање петарди. Међутим, често се дешава да наше весеље неком може и да засмета, због буке коју притом правимо.

Како би били сигурни да наша славља остану свима у лепом сећању, важно је да знамо:

-         ПЕТАРДА ЈЕ МАЛА БОМБА ( зато што за разлику од других пиротехничких средстава која имају макар фитиљ, петарду  активирамо директно из руке, што је чини много опаснијом и за нас и за све око нас )

-         ПЕТАРДЕ НЕ КУПОВАТИ НА УЛИЦИ ( најчешће су сумњивог порекла или им је истекао рок трајања, чиме се повећава могућност њихове преране експлозије)

-         ПОВРЕДЕ КОЈЕ МОГУ НАСТАТИ употребом петарди:

- 70 % су повреде прстију руку а, 30 % су опекотине лица и очију, уста, носа и слуха.

-         ПЕТАРДА СТВАРА ЗВУК ОД 120 ДЕЦИБЕЛА (што је као да стојиш поред млазног авиона који полеће са аеродрома и што ти сигурно може оштетити слух)

-         У ШКОЛИ ЈЕ СТРОГО ЗАБРАЊЕНА УПОТРЕБА ПИРОТЕХНИЧКИХ СРЕДСТАВА  (јер тиме можеш да направиш неку штету, запалиш нешто у школи или повредиш себе или неког од другара )

-         БАЦАЊЕ ПЕТАРДИ ЈЕ ПРОТИВ ЗАКОНА ( о јавном реду и миру а казна може бити новчана до 20.000 динара или затвор до 60 дана)

-         ТВОЈИ РОДИТЕЉИ СНОСЕ ОДГОВОРНОСТ (по истом Закону, они одговарају за све поступке малолетне деце, па тиме и за твоју неовлашћену употребу пиротехничких средстава а могу платити казну до 30.000 динара или ићи у затвор до 30 дана, што сигурно не желиш)

НЕМОЈ ДА ДОЗВОЛИШ ДА СЕ ИГРА ПРЕТВОРИ У ПЛАЧ!

Педагошко - психолошка служба